Для квітневих торгів Аукціонний дім “Євро-Арт” підготував велику колекцію, куди увійшли твори класиків XIX — початку ХХ ст., художників-емігрантів і майстрів Паризької школи. Великий розділ склав український живопис радянського періоду; є серед лотів і картини сучасних художників, що розвивають реалістичний напрямок. В цілому на аукціон 27 квітня виставлено 147 робіт.
При формуванні колекції був врахований досвід попередніх аукціонів, які продемонстрували особливий інтерес до інтер’єрного живопису середньої цінової категорії, пейзажам і натюрмортам декоративного характеру. “Зараз, коли на ринку встановилася тенденція спаду цін, саме час купувати, — говорить арт-директор аукціонного дому Олена Чуйкова. – Вартість робіт, які ми пропонуємо клієнтам, цілком прийнятна, але це прекрасний якісний живопис, що володіє інвестиційним потенціалом”.
Огляд топ-лотів хочеться почати з картини “Самарканд”, створеної одним із засновників “Бубнового валета”, членом Культур-Ліги Робертом Фальком. До теми Сходу, що з’явилася в його творчості в 1910‑х рр., художник знову звертається в роки Великої Вітчизняної війни, коли разом з сім’єю живе в Середній Азії. Це був важкий період в житті країни і в житті майстра, проте в творі, пронизаному спокоєм і величчю, цього не відчувається. Пейзаж з глинобитними будиночками і мечеттю, написаний в складній, збагаченої нюансами колірній гамі, придбав у виконанні Фалька воістину космічне звучання.
Уваги колекціонерів без сумніву заслуговує робота академіка живопису Федора Чумакова, який зарекомендував себе як талановитий портретист ще в роки навчання в Петербурзькій Академії мистецтв. З 1857 р Чумаков живе за кордоном, стає постійним експонентом паризького салону. Визнання і славу принесли йому чарівні «жіночі головки», за які місцева публіка нарекла його «російським мрією». Представлена нами картина створена Чумаковим в пізній період, коли він займався виключно жіночими портретами.
Ефектний невеликий морський пейзаж популярного російського художника Костянтина Вещилова. Рєпін не без гордості називав його своїм “особистим учнем”. Автор історичних композицій, пейзажів і портретів, він особливо яскраво проявив себе в жанрі Марини, чудовим зразком якої є дане полотно. Художник написав його в ті роки, коли найбільш плідно працював саме в пейзажі, виконуючи, в тому числі, і замовлення Морського міністерства. Після від’їзду в еміграцію, Вещилова на батьківщині забули. І тільки в 1990-х, після успішних продажів на Sotheby’s, інтерес до нього виник і на вітчизняному ринку.
Автор композиції “Залізна людина” — найвідоміший художник, плакатист вікон зростання, засновник Ленінградської школи книжкової графіки Володимир Лебедєв. Виставлена на торги картина написана в середині ХХ ст., коли Лебедєв зосередився на ілюструванні дитячих книг, створенні портретів в дусі Енгра і Ренуара, нічим не нагадували про його експериментах довоєнних років. З цієї точки зору “Залізна людина” тим цікавіша, оскільки демонструє нетипове для пізньої творчості майстра звернення до авангардних принципів побудови форми. Кубістичні прийоми проявляються тут і в композиційних ритмах з їх характерною асиметрією, і в оперуванні простими чіткими площинами, і, нарешті, в колориті, побудованому на поєднанні улюблених кубістами відтінків оливково-коричневого, сірого і чорного.
Ще один топ-лот-полотно засновника закарпатської школи живопису Адальберта Ерделі “Осінь. Ужгородський замок”. Саме такі композиції, які сам автор називав “інтелектуальним мистецтвом”, а критики 1930‑х рр. “чистим експресіонізмом”, користуються підвищеним попитом у колекціонерів.
Блок Закарпатського живопису великий і представлений роботами всіх провідних майстрів регіону. Серед інших відзначимо жіночий портрет в інтер’єрі “Боришка” г. Глюка, створений в 1950-і рр., в період творчого злету майстра. Любителів карпатських видів, безумовно, зацікавлять картини Ф. Манайло, А. Мартона, А. Кашшая, А. Коцки і М. Кобыленкова.
На картинах київських живописців можна побачити і осяяний сонцем Ленінград (а.Шовкуненко), і Хрещатик 1960‑х (с. Григор’єв), і паризький Нотр-Дам (а. Яланський), і Седнєв (г. Атаян). Окрасою і топ-лотом цього розділу є пейзаж м. Глущенко, на якому зображені занурюються в сутінки київські гори і ковзаючий по Дніпру катер. Картина заворожує глядача, викликає в пам’яті твори великого романтика Вільяма Тернера.
Обрадує любителів живопису і натюрморт Е.Яблонської, адже її роботи з’являються на аукціонах вкрай рідко.
Традиційно сильний розділ Кримського живопису, де будуть запропоновані картини Ф.Захарова, П. Столяренка, ранній натюрморт В. Цвєткової «Півонії». Серед робіт сучасних авторів виділяється “Стара дача” В.Філатова — абсолютно “Західна” річ, нетипова для кримчан.
Однією з особливостей “Євро-Арту” стала популяризація творчості українсько-польських художників, з ряду причин ще недостатньо відомих нашим колекціонерам. У цьому сегменті, безсумнівно, найяскравішою роботою є “Сосна над водою”, створена майстром світлових ефектів, вихованцем школи М. Мурашко Віктором Корецьким. Заслуговує на увагу “Портрет невідомої дівчини” в.Бакаловича і, звичайно, включена в цей розділ літографія класика польського живопису Яна Матейко «Рейтан», присвячена останньому розділу Польщі.
На відміну від інших київських аукціонів, стратегічним напрямком розвитку “Євро-арту”є співпраця з авторами, що нині живуть. Аукціонний дім регулярно проводить виставки, аналізує їх підсумки і таким шляхом формує коло живописців, яких згодом просуває на ринку. Наприклад, пейзажі а.Толстухіна, в. Шматько і Р. Третьякова в кінці березня — початку квітня експонувалися на виставці «французький пленер і не тільки…». В даному сегменті виділяються натюрморт л. Пуханової «Три грації», витриманий в перламутрово-зеленуватих відтінках, і «вечірній натюрморт» в. Колесника, де сусідство напруженого неоново-жовтого і фіолетового, як не дивно, народжує відчуття затишку. До числа примітних робіт слід віднести серію з 12 лірично-зворушливих, немов ілюстрації до чарівних казок, композицій «Східний Зодіак» живописця Бахтіяра Рамазанова, які будуть продаватися одним лотом.
Всі 147 творів можна побачити з 18 по 26 квітня на передаукційній виставці в галереї аукціонного дому «Євро-Арт».
Підготувала Олена Корусь