11 березня – 3 травня 2015 р.

Ерб_афіша для сайту_3.1

Виставка картин «Експресія передчуттів: Ерно Ерб (1878-1943 рр.)»

В умовах ведення військових дій на сході України представлення творчості Ерно Ерба (1878-1943) в галереї європейського живопису «Євро-Арт» є на часі. Єврейський художник, народився і жив у Львові, у своїх роботах створив художній образ десятиліть, що передували Другій світовій війні. Він загинув від німецької машини, яка фізично знищила художника у липні 1943 р. у Янівському концтаборі.

Ще у часи існування Австрійської імперії, до складу якої входив  Львів, Е. Ерб як стипендіат фундації Марка Бернштейна закінчив відділення декоративного малярства цісарсько-королівської Державної промислової школи. Його вчителями були художники віденської школи живопису Тадеуш Рибковський і Едвард Мірон Пітч, котрі прищепили своєму вихованцю ідеї академізму та історизму в мистецтві. Художня освіта у стінах цісарсько-королівської школи дала можливість Ерно в перспективі експериментувати у рамках мистецтва модернізму.

На початку ХХ століття художник перебував у пошуках власної мистецької мови. Побував у Кракові, Берліні, Відні та інших містах Європи. Але  знайомство з творчістю видатного німецького художника Макса Лібермана зробило Ерно Ерба на все життя прихильником імпресіоністичного відображення дійсності. Яскраві кольори та широкий живописний мазок стають визначальними рисами його картин. У 1920 р. скромно дебютує на виставці Товариства прихильників європейського мистецтва. Його живописний талант професійно оцінила і підтримала відома художниця Софія Альбіновська-Мінкевич (її  роботи уже презентувалися в «Євро-Арт»). У цей час експресивність вираження композицій поєднувалася у його роботах з елементами сюрреалізму (символізму). Світло і колір стають виразниками чуттєвості образів.

Але з часом, особливо у 1930-х роках, художник створює роботи так, як ніби хоче встигнути написати їх чим більше. Активно використовує крім пензля ще й шпатель. У його картинах з’являються нотки експресії. Митець експериментує з кольором, вводить нові короткі живописні мазки. Створює безліч художніх образів торговок, перекупщиків, селян з клунками – мешканців бідних кварталів Львова – нижчих верств суспільства.

Ерно Ерб, щоб вижити, продовжував потужно працювати і в умовах німецької окупації Львова. Це був час голоду, холоду і постійної загрози життю художника. Окупантам подобалися картини Ерба і вони купували їх за безцінь. Ось таким чином творча спадщина єврейського художника частково збереглася і нині його полотна продаються на світових аукціонах. Частина доробку Ерно Ерба представлена на виставці в центральному залі галереї європейського живопису «Євро-Арт». Серед 22 експонованих картин переважають роботи пізнього періоду, що написані під впливом часу: «Продавець зелені», «Дощовий день», «Хресний хід», «Продаж овочів на площі Св. Теодора», «Натюрморт з трояндами» та ін. Не тільки колір, а й порухи жіночих і чоловічих постатей на картинах експресивно передають невизначеність завтрашнього дня та передчуття біди і горя. Натюрморти, пейзажі, марини Е.Ерба також емоційні.

Куратор галереї, кандидат історичних наук Лариса Костюк.